Čudesno carstvo sobnih biljaka – odakle početi?

Čudesno carstvo sobnih biljaka – odakle početi?

Čudesno carstvo sobnih biljaka – odakle početi?

 

Većina nas uživa u prirodi. Bijke koje se gaje u sobnim uslovima unose dah prirode u naše domove i predstavljaju bitan elemant pri uređenju ne samo domova, već i drugih vrsta enterijera u kojima boravimo. Pravilan odabir biljnih vrsta i njhova odgovarajuća nega doprinose ne samo estetici prostora, već nam donose i druge benefite: prečićavaju vazduh, umanjuju nivo stresa i pozitivno utiču na raspoloženje. Čim kupite jednu biljku, poželećete da ih nabavite što više. Sigurni smo da se mnogi pronalaze u prethodnoj rečenici.

Ukoliko pripadate onima koji do sada nisu imali prilike ili mogućnosti da oplemene prostor biljkama, u nastavku ćete naći par korisnih saveta.

Postoji li univerzalni recept čijom se primenom garantuje dugovečnost biljaka? Na žalost, ne postoj. Biljke su, kao i sva druga živa bića, podložna ''razboljevanju'' ali ukoliko pratite neke osnovne smernice na dobrom ste putu da odgajite zdravu i vitalnu biljku. Ona će vam svakako svojom lepotom uzvratiti pruženu ljubav.

 

 

Mnogi se pitaju  - od čega početi?

Prva stvar koju treba uzeti u razmatranje jesu uslovi sredine u kojima će se biljka nalaziti. Ovo se prvenstveno odnosi na svetlost, odnosno osvetljenost samog prostora. Poznato je da većini biljaka prija velika količina svetlosti ali isto tako postoje i biljne vrste koje se mogu dobro razvijati i u uslovima slabije osvetljenosti. Pod svetlošću u sobnim uslovima ne misli se na direktnu sunčevu svetlost već onu koja osvetljava prostor. Direktna sunčeva svetlost nije česta u kućnim uslovima, ali, ukoliko postoji, treba je izbegavati jer može negativno uticati na njihovu vitalnost. Bitno je napomenuti i da je optimalna temperatura za gajenje sobih biljkaka u opsegu između 17 i 24°C. Predlog biljnih vrsta idealnih za početnike i za osvetljene prostore je sledići: Yucca elephantipes, Chlorophytum comosum, Dypsis lutescens, Syngonium podophyllum, razne vrste Philodendrona, kaktusa, sukulenata.. Većina cvetnodekorativnih sobnih biljaka voli svetlost (Kalanchoe, Saintpaulia, Anthurium, Phalaenopsis, itd.). Za mračnije prostore veoma dobro su se pokazale neke vrste dracena (Dracaena marginata i Dracaena compacta), Zamioculcas zamifolia, Sansevieria trifasciata, Aspidistra elatior, razne vrste paprati.. Kada se pravilno odabere biljna vrsta prema ovom kriterijumu, veći deo ''posla'' je završen.

Nakon odabira na osnovu uslova, preporučuje se i presađivanje u veću saksiju. Ovo je veoma bitno uraditi ako ne odmah, onda najkasnije par meseci nakon kupovine kako bi omogućili korenu da se razvija i da ima snage da prehrani nadzemni deo, samim tim i doprinese njenom razvoju i rastu. Preporučuje se presađivanje u saksiju za 1-2 broja veću (par centimetara širu i dublju) uz obavezno postavljanje drenažnog sloja.

Nakon postavljanja biljaka u uslove koji im odgovaraju, sledeća bitna stavka je informisanost o njihovoj pravilnoj nezi koja se razlikuje od vrste do vrste. Ovo se prvenstveno odnosi na zalivanje biljaka. Jedna od najčešćih grešaka koja dovodi do propadanja biljaka je neadekvatno, u većini slučajeva, prečesto zalivanje. Opšte pravilo koje se može primeniti na većinu biljaka jeste da se zemlja dobro prosuši između dva zalivanja. Pošto se površinski sloj zemlje prvi isušuje, savet je da, ukoliko nismo sigurni da li je zalivanje potrebno, izvučemo biljku sa busenom iz saksije i vidimo da li je donja polovina busena vlažna. Ukoliko jeste, zalivanje se preskače. Prekomerna vlaga može dovesti do truljenja korena i stabla.

 

U našem Garden Centru pored velikog izbora biljnih vrsta i prateće opreme, možete dobiti sve potrebne informacije i savete vezane za pravilan odabir i adekvatnu negu. Posetite nas!

 



© 2024 Tvoj Garden Centar. Sva prava zadržana.
Razvoj sajta Smart Web