Vriesea mix - saksija 12 cm / visina 45 cm

SKU
200107

Dostupna na prodajnom mestu u više boja.

DOMAĆI NAZIV Vrizeja
ZALIVANJE

Redovno

MRAČNE POZICIJE Ne

Cena

1.099 RSD

Nema na stanju

Nema na stanju

Besplatna isporuka

Zalivanje

Vole da se zalivaju direktno u rozetu listova, gde prirodno skladište vodu. Ona uvek treba da bude puna vode ali je važno da se ta voda redovno menja.

Svetlost

Najbolje uspeva na mestima sa jakim, ali indirektnim svetlom. Direktno sunce može oštetiti njene listove i izazvati opekotine. Idealna je pozicija blizu prozora. Može preživeti u uslovima slabijeg svetla, ali u tom slučaju može sporije rasti, a boje njenog cveta mogu biti manje intenzivne.

Temperatura

Najbolje uspeva na temperaturama između 18°C i 24°C. Biljku treba držati dalje od promaje, hladnih prozora i izvora toplote kao što su radijatori. U hladnijim mesecima, može podneti niže temperature, ali nikako ispod 12°C.

Posebna Nega

Voditi računa da se u rozeti listova uvek nalazi voda.

Zanimljivosti

U divljini raste kao epifita, pričvršćujući se za drveće, ali ne uzimajući hranljive materije iz njega, već koristeći vlagu iz vazduha. Brakteje mogu ostati jarko obojene i dekorativne mesecima, čak i nakon što pravi cvetovi uvenu.

 

Opis

Vrizeja (Vriesea) je tropska biljka iz porodice Bromeliaceae, poznata po svojim upečatljivim i egzotičnim cvetovima. Kao i guzmanija, vrizeja dolazi iz tropskih šuma Južne i Centralne Amerike, gde često raste kao epifit na drveću. Popularna je kao sobna biljka zbog svojih šarenih cvetova i jednostavne nege. Poznata je po svojoj dugotrajnosti – brakteje mogu ostati jarko obojene mesecima, čak i nakon što pravi cvetovi uvenu. Cveta samo jednom u životu, obično između 3 i 6 meseci, a nakon cvetanja biljka polako odumire. Međutim, pre nego što uvene, biljka proizvodi mlade izdanke ili "pupoljke" koji mogu nastaviti životni ciklus. Voli jaku, indirektnu svetlost, ali ne podnosi direktnu sunčevu svetlost, koja može spaliti listove. Idealno je mesto sa difuznim svetlom, poput prozora sa zavesom. Kao epifita, guzmanija preferira da se zaliva u svoju rozetu listova, gde zadržava vodu. Treba paziti da se rozeta napuni vodom, ali se mora redovno prazniti kako bi se sprečila stagnacija vode. Zemljište treba održavati blago vlažnim, ali ne previše natopljenim, jer guzmanija ne podnosi zabarivanje. Voli visoku vlažnost vazduha. U suvim prostorijama preporučuje se prskanje listova vodom ili postavljanje biljke na posudu sa vodom i kamenčićima. Kada glavna biljka počne da odumire posle cvetanja, formira mlade izdanke, poznate kao "pupoljci" ili "bebice". Ove izdanke možete pažljivo odvojiti i presaditi kada postanu dovoljno veliki, čime ćete omogućiti dalji rast biljke. Ne zahteva mnogo hranljivih materija iz tla, što je čini izuzetno prilagodljivom biljkom za sobno gajenje. Ova biljka je odličan izbor za enterijere jer dodaje tropski akcent.

More Information

More Information
BARKOD 200107
© 2025 Tvoj Garden Centar. Sva prava zadržana.
Razvoj sajta Smart Web