Epifitne su biljke što znači da u svojim prirodnim staništima rastu na drugim biljkama. Smatraju se simbolom izobilja i hrabrosti i smatra se da podstiču plodnost. Neke orhideje, poput Vanilla planifolia, koriste se za proizvodnju vanile, koja je važan začin u kulinarstvu. Takođe, orhideje su korišćene u tradicionalnoj medicini u nekim kulturama za lečenje različitih bolesti.
Najčešće gajena vrsta jer je relativno laka za održavanje i često cveta. Jedna od posebnih karakteristika orhideja je dug vek trajanja cvetova, koji mogu trajati nekoliko nedelja, pa čak i meseci. Zbog toga se često koriste u aranžmanima i kao pokloni. Vole svetlo, ali ne direktnu sunčevu svetlost. Najbolje ih je postaviti pored prozora. Ukoliko listovi postanu tamnije boje to znači da biljka ne dobija dosta svetlosti a ako postanu svetliji, previše je svetla. Minimalna temperatura koju podnose je 15 stepeni i prijaju im temperaturna dnevna i noćna kolebanja jer ona podstiču njihovo cvetanje. Sade se u specijalizovani supstrat za orhideje koji se satoji od kore drveta i zbog toga njihovo zalivanje zahteva drugačiju dinamiku. Najčešće se zalivaju na 10-15 dana. Prilikom presađivanja je preporuka da se presade u providne saksije jer se na taj način najbolje može pratiti potreba za vodom. Ukoliko je koren bele boje, biljku je potrebno zaliti a ako je koren zelene boje, biljka ima dovoljno vlage. Presađuju se na par godina kada koren preraste saksiju i to nakon cvetanja. U periodu kada nemaju cvet se preporučuje prihranjivanje koje podstiču njihovo cvetanje.
Tradicionalno se povezuju sa elegancijom, luksuzom i ljubavlju. U drevnoj Kini, bile su simbol plodnosti i savršenstva, dok su u viktorijanskoj Engleskoj predstavljale bogatstvo i rafiniranost.