Zalivanje asparagusa se razlikuje leti i zimi. Tokom leta i visokih letnjih temperaturi, ovo cveće se zaliva i na svaka tri dana, a zemljište treba uvek biti vlažno. Kada se podmetač saksije napuni vodoom , ne morate odmah isipati, jer dobro utiče na rast
Asparagus se pominje još od davnina, kada su mu stari Grci i Rimljani pripisivali razna lekovita dejstva. Špargla se oduvek nazivala kraljevskim povrćem, zbog svoje lekovitosti i ukusnosti. Malo ljudi zna da se ova neobična biljka može jesti, a brojni nutricionisti savetuju o njegovim blagodetima u ishrani. Ova neverovatna biljka je često izostavljena u našim kuhinjama, što je velika greška. Špargle su uvek najukusnije dok su sveže, a imaju specifičan gorak ukus.
Gotovo da ne postoji kuća koja nema asparagus. Veoma dekorativne i nezahtevne biljke. Ono što treba naglasiti je da vole više vlage pa je listove potrebno orošavati. Što se tiče vlažnosti supstrata, ne treba dopustiti da se zemlja previše isuši ali ne sme biti ni prenatopljena. Asparagus voli vlagu, ali od viška vode može da istruli koren koji je gomoljast i zadebljao. Zemljište treba da bude propustljivo, a na dno saksije pri sadnji staviti drenažni sloj kako se višak vode ne bi zadržavao u zoni korena. Asparagus voli dosta svetla, s tim da ne treba da bude na direktnom suncu. Asparagus cveta sitnim belim cvetovima, nakon čega formira plodove u vidu bobica. Bobice nisu jestive. Plod Asparagusa je toksičan za ljude i životinje, može izazvati stomačne tegobe. U našim uslovima se gaji u saksijama, kao sobna biljka. Ako se tokom leta iznosi napolje, treba da bude u hladovini. Pogodno mesto za asparagus u kući je kupatilo, jer tu ima najpogodnije uslove što se tiče vlage u vazduhu, s tim da morate imati prozor kao izvor svetlosti.